SP2KCW INOWROCŁAWSKI KLUB KRÓTKOFALOWCÓW

NASZE IMPREZY > SP2KCW Z HARCERZAMI

SP2KCW wśród harcerzy

W dniu 1 sierpnia 2014 roku na zaproszenie harcerzy z Hufca ZHP Inowrocław członkowie klubu SP2KCW gościli na obozie harcerskim
w miejscowości Nowy Dwór gm. Dąbrowa Biskupia (QTH loc. JO92FS).
Nasza obecność nie była przypadkowe, w tym dniu harcerze realizując obozowy plan zajęć zajmowali się szeroko rozumianą łącznością.
Na potrzeby szkolenia rozwinięta została stacja UKF (pasmo 2m i 70 cm) oraz stacja KF (pasma 40 i 20m) zasilana, jak przystało na warunki polowe, z akumulatora.
Zajęcia z harcerzami rozpoczęły się od prawie godzinnej pogadanki na temat łączności z wykorzystaniem fal radiowych, historii radia,
jak również zasad prowadzenia łączności na pasmach amatorskich.
Po przerwie na wspólny obiad rozpoczęły się praktyczne zajęcia w prowadzeniu łączności pod znakiem klubu SP2KCW. Warunki propagacyjne, jak i lokalizacji anten były bardzo dobre, co umożliwiło zademonstrowanie młodzieży łączności nie tylko krajowych i europejskich, ale także DX. Harcerze mieli także możliwość przeprowadzenia swoich pierwszych w życiu łączności na pasmach amatorskich. W sumie w logu stacji klubowej zapisanych zostało kilkadziesiąt łączności. Nagrodą za zaangażowanie i aktywność w czasie tych zajęć były słodycze i napoje ufundowane przez klub SP2KCW.
Ostatnim przedsięwzięciem w tym dniu był uroczysty apel z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym także uczestniczyliśmy.
Nasze spotkanie z harcerzami było doskonałą okazją do propagowania wśród młodzieży krótkofalarstwa, jako ciekawego i pożytecznego hobby. To także nawiązanie współpracy na przyszłość w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, w tym szkoleniu młodzieży harcerskiej w zakresie radiotechniki i prowadzeniu łączności na pasmach amatorskich. W zajęciach z harcerzami uczestniczyli: Krzysztof SP2FCR, Mieczysław SP2OFM, Sebastian SP2SNF i Zbigniew SQ2ETN.